Průměrné hodnocení fotek v albu

Pamlsky pro psy v e-shopu dobra-miska.cz

HORSEBALL - Je kombináciou póla, rugby a basketbalu na koňoch. Hrá sa s malou futbalovou loptou upevnenou v koženom postroji, ktorú sa šesťčlenné tímy (na ihrisku sú naraz vždy len štyria z každého družstva) snažia hodiť do súperovho koša.

POLOCROSSE - Je hra pripomínajúca lacrosse na koňoch.

KONSKÉ PÓLO - Je tímová hra, ktorej sa zúčastňujú hráči na koňoch. Ich úlohou je dostať loptičku s pomocou dlhej bambusovej alebo drevenej pálky do súperovej bránky.

Každý tím má štyroch hráčov. Každý z hráčov má v zálohe ďalšie kone. Kone sa menia po každom oddiele a počas stretnutia nesmie jeden kôň hrať dvakrát. Stretnutie je odstupňované tzv. čukami (chukka, chucka), ktoré trvajú 7 minút. Počas čuky sa jazdci pokúšajú svojimi pálkami dostať loptičku do súperovej brány. Po každom góle sa otáča smer hry, aby sa zabránilo eventuálnym výhodám.
V póle neplatí pravidlo o ofsajde ako vo futbale, ale rozhodca môže nariadiť voľný úder za kríženie dráhy iného hráča, za úmyselný náraz do koňa, za kľučkovanie alebo zneužitie pólo pálky. Zakázané je takisto hákovanie súperovej pálky alebo nájazd na súpera s loptou. V poli sú okrem hráčov dvaja rozhodcovia na koňoch a jeden hlavný rozhodca.

Ihrisko je dlhé 270 m a široké 180 m, po obvode je uzavreté nízkymi mantinelmi. Bránka je vysoká 3 m a jej tyče sú od seba vzdialené 7,2 metra.

Číslo jedna je hráč začiatočník, alebo najslabší hráč v družstve, ale jeho pozícia je jedna z najťažších na hru. Úlohou hráča číslo jedna je skórovať alebo obraňovať súperovho hráča číslo štyri. Číslo dva potrebuje rýchleho koňa, tzv. „keen eye“, musí vedieť rýchlo manévrovať, pretože jeho úlohou je udržať loptu. Číslo tri je taktický vodca. Musí byť silným strelcom, aby vedel prihrávať lopty číslu jedna a dva a zároveň udržiavať silnú obranu. Číslo tri býva tým najlepším hráčom v mužstve. Číslo štyri je obranným hráčom a môže sa pohybovať po celom ihrisku. Býva najviac skórujúcim hráčom.

PATO - Sa hráva v Argentíne už storočia. Je kombináciou póla a basketbalu. Dva tímy po štyroch hráčoch sa snažia prehodiť vertikálne položený kruh s priemerom 100 cm, ktorý visí vo výške 240 cm nad zemou.

LUKOSTREĽBA NA KONI - Jazdec vedie koňa po vytýčenej dráhe, po ktorej stranách sú umiestnené terče. Tieto musí počas jazdy zasiahnuť. Kôň pri tom celú dobu cvála. Jazdec nedrží oťaže. Lukostrelec musí najskôr dobre zvládnuť streľbu v stoji, až potom môže sadnúť na koňa. V Mongolsku je to národný šport.

BUZGAČI – Je jazdecká hra populárna v Afganistane a Turkménsku. Má niekoľko geografických variant. Názov hry je odvodený od perzských slov buz, čo znamená kozu a kashidant, čo sa prekladá ako ťahať. Buzgači hrajú štyri družstvá. Každé môže mať viac ako 25 hráčov. Majitelia koní si prenajímajú najlepších jazdcov, ktorí sa nazývajú chapandazi. Ihrisko nemá stanovené rozmery, nemá upravený povrch a nazýva sa maidan. Bránkové tyče sú od seba vzdialené 800 metrov. Okolo každej z nich je kruh o priemere 46 metrov. Hra začína vhodením kozy medzi hráčov. Jazdec musí kozu zdvihnúť zo zeme bez zosadnutia a musí s ňou precválať okolo vzdialenejšej bránkovej tyče a vrátiť späť do kruhu. Ostatní protihráči mu v tom bránia. Ak sa mu to podarí, získava pre svoje družstvo bod aj peňažnú prémiu.

KOKPAR - Je kazašská hra podobná buzgači.

Zdroj: foto: pixabay.com, doorfliesopen.com, silkadv.com, hiveminer.com, ociocaballo.com

Klíčová slova: šport, hra, kôň, kone, konské hry, konské pólo, lukostreľba, horseball, polocrosse, buzgači, kokpar, pato


Poprvé na Zoologeru?