Průměrné hodnocení fotek v albu

Udělejte Vašemu zvířatku radost

AlbaZvířataSavciLetouni

Viacero druhov netopierov využíva na svoje denné úkryty stromové dutiny (často po ďatľoch). V týchto dutinách sa nielen rozmnožujú ale niektoré v nich aj zimujú. Ochrana a zachovanie týchto úkrytov je preto významnou súčasťou ochrany netopierov.
Úbytok prirodzených stromových dutín vplyvom lesného hospodárstva má silný dopad na niektoré druhy netopierov (najčastejšie napr. netopier riasnatý, netopier vodný, netopier veľkouchý, raniak hrdzavý, raniak malý, ucháč svetlý, uchaňa čierna).
Na rozdiel od vtákov, kolónia netopierov potrebuje pre svoju existenciu niekoľko dutín, ktoré pravidelne strieda, čo ešte viac zväčšuje význam dostatku týchto úkrytov. Núdzovou pomocou týmto netopierom je výroba a vyvesovanie špeciálnych búdok.

Netopiere veľmi radi príjmu nový úkryt, pretože úkrytov je stále nedostatok.
Na obrázku odpočíva podkovár malý (Rhinolophus hipposideros).

Zvlášť v ľudských sídlach, kde zaniká veľké množstvo úkrytov – hlavne v panelákoch, kde prebieha špárovanie, zatepľovanie a mnoho budov je rekonštruovaných.

Mnohé druhy netopierov majú radi štrbiny, ako napr. večernica pozdná, večernica malá alebo raniak hrdzavý. Môžeme pre nich spraviť plochú drevenú alebo polystyrénovú búdku (pre zručnejších). Drevená búdka, ktorej nákres vidíte nižšie má vnútorné rozmery 17 x 4 x 35 cm. Je vyrobená z neohobľovaných dosiek (drsné – umožňujú lozenie netopierov) o hrúbke 2,5 cm (klasické stavebné dosky).

Marcel Nemček Tie ruky vľavo su moje :) 2017-06-03 19:39


Netopiere nemajú radi prievan a svetlo v úkryte. Preto je potrebné búdku dobre utesniť (napr. vložením fólie ako sa dáva pod plávajúcu podlahu, tesnenia alebo textílie medzi zbíjané dosky). Vletový otvor veľkosti 4 cm x 17 cm je na spodnej strane búdky. Je vhodné ho zmenšiť aj na 2,5 x 17 cm. Veľkosť štrbiny 2,5 cm je optimálna pre väčšinu druhov.

Tieto búdky pre netopiere boli vyvesené na stromy v mestskom parku v Nitre.

Pre menej zdatných kutilov odporúčame do pozornosti originálny eshop bat-man.sk, kde si môžete zakúpiť už hotové búdky.

Veľmi vhodná je aj takzvaná klátiková búdka – zhotovená z dreveného klátika. Optimálne je, keď je už v strede vyhnitý a vznikla tam dutina. Vnútorný valcový priestor búdky by mal mať priemer aspoň 10 cm a výšku 20 cm. Vletový otvor vyvŕtame v v spodnej časti búdky (viď obrázok vyššie) s priemerom 3 cm a na klátik prirobíme dno a striešku.

Ak by ste si radšej zaobstarali hotovú búdku, existuje viacero firiem, ktoré ich vyrábajú (napr. Naturschutzbedarf Strobel, Swegler - Nemecko). Majú veľmi dlhú životnosť a sú už rokmi overené.

Búdku je optimálne vyvesiť na západnú až juhozápadnú expozíciu a natrieť tmavšou farbou. Miesto na vyvesenie treba vybrať tak, aby netopiere mali pred búdkou voľný priestor na výlet, padajúci trus nevadil a výška nad zemou bola min. 3 metre. Netopiere majú radi teplo a v našich klimatických podmienkach ho nie je až tak veľa. Optimálne je ak zapadajúce slnko zohreje búdku pred výletom netopierov.

Na prvých obyvateľov netreba dlho čakať :)

Podkrovné priestory sú dnes veľmi vzácne a stále ich ubúda. Najvhodnejšie sú veľké, vysoké a nerušené podkrovia kostolov, tieto sú však dnes často rekonštruované a uzatvárané. Pre mnohé druhy sú však kľúčové a privádzajú tu na svet mláďatká. Napr. netopiere veľké prežívajú dnes v severných častiach Európy len kvôli vhodným podmienkam v podkroviach.

Ak máte nevyužité podkrovie, stačí často len zopár malých úprav a môže byť osídlené netopiermi. Ako už bolo uvedené, netopiere majú radi v úkryte teplo, žiadny prievan a minimum svetla. Kvôli bezpečiu pred prípadnými predátormi preferujú aj väčšiu výšku, kde sa môžu zavesiť (viac ako 2 m). Ak chcete využívať podkrovie a je tam priestor ešte aj pre netopiere, stačí im vyčleniť časť podkrovia. Túto treba potom oddeliť (drevom, ale aj celtovinou napr.), vytvoriť alebo upraviť vletový otvor alebo otvory a na podlahu dať napr. lepenku, ktorá uľahčí odstraňovanie trusu.
Vletový otvor by mal mať šírku aspoň 30 cm a výšku 10 cm, aby netopiere mohli ním preletieť bez pristátia. Ak by hrozilo, že podkrovie osídlia holuby je viacero spôsobov ako tomu zabrániť. Ak dáme vletový otvor len 6 cm vysoký, holuby ním neprejdú. Netopiere budú musieť štrbinou preliezať, čo však nie je problémom pre viacero druhov.
Čistiť stačí raz do roka, len pri ozaj veľkých kolóniách (niekoľko stoviek netopierov) je potrebné to urobiť aj viackrát.

Zdroj: netopiere.sk

Klíčová slova: netopier, netopiere, netopír, batman, budka, budky, echo


Poprvé na Zoologeru?