Průměrné hodnocení fotek v albu

Pamlsky pro psy v e-shopu dobra-miska.cz

Nepáchnu, nerobia hluk, nespôsobujú alergie, nepotrebujú venčiť a nehryzú :)

Achatiny nie sú náročné na chov. Po prečítaní tohto jednoduchého návodu sa možno aj z vás stane ďalší nadšený chovateľ :)

Čo všetko potrebujete pre chov slimákov a koľko vás to bude stáť?

1) Slimáky. Zakúpite na burzách alebo cez inzerát, v chovproduktoch som ich zatiaľ nevidel. Ceny sú rôzne, podľa druhu a veľkosti. Nenáročné druhy sa ľahko rozmnožujú a chovatelia ich často ponúkajú aj zadarmo. Bežne sa ceny pohybujú v rozpätí 30 - 200 Kč (1 - 8€) za kus. Vzácnejšie druhy sú trochu drahšie.

2) Plastový box alebo akvárium. Cena závisí od veľkosti a materiálu takže plasťák 80 - 200 Kč (3 - 8€), sklo 200 - 600 Kč (8 - 24€). Existujú aj špeciálne teráriá pre slimákov, tam sú ceny trochu vyššie.

3) Teplomer a vlhkomer. Väčšina achatín dobre znáša bytovú teplotu 23-27 stupňov. Pokiaľ sa nechystáte chovať niektoré náročnejšie druhy, teplomer ani vlhkomer nepotrebujete.

4) Vápnik. Zdroj vápniku je pre ulitníkov životne dôležitý, bežne sa používa sépiová kosť, ktorú slimáky ohrýzajú. Cena 15 - 50 Kč (0,5 - 2€). Do substrátu môžete primiešať aj trochu mletého vápenca ale nie je podmienkou.

5) Zvlhčovač. Achatiny potrebujú vysokú vlhkosť (90%), preto je potrebné ubikáciu pravidelne vlhčiť. Postačí rozprašovač na kvety v cene 50 - 200 Kč (2 - 8€).

6) Dekorácie a úkryty. Napríklad keramický črepník alebo kamene, pod ktoré sa slimáky radi schovávajú. V prírode ich nazbierate zadara :)

7) Lignocel. Kokosový substrát používaný v teráriách kúpite za 25 - 70 Kč (1 - 3€). Nebalený je viac ako o polovicu lacnejší.

8) Misku na krmivo. Nie je zrovna nutnosť ale lepšie sa z nej odstraňujú zvyšky potravy.

9) Vyhrabávač exkrementov. Napríklad pinzetu alebo vyradenú vidličku :)

Tieto achatiny pochádzajú z chovu od Tomáša Protivu. Odporúčam do pozornosti jeho webstránky http://landsnails.org

21 litrový plastový box, v akcii za 69 Kč (3€). Samozrejme bez toho teplomeru :)

Pokiaľ máte kryt boxu hermeticky uzavretý, nezabudnite na otvory pre prúdenie vzduchu.

Hm...teplomer z akvarka asi nebol najlepší nápad :)

Ak si robíte chuť na pečené slimáky, tak na to rýchlo zabudnite! Toto stolovanie je pre achatiny :) Misku na krmivo oceníte pri čistení od zvyškov potravy.

Vodu získavajú z potravy (pokiaľ nekŕmite suchým krmivom) a z rosenia takže ďalší zdroj vody nie je nutný.

Sépiová kosť obsahuje zdroj vápnika potrebný pre rast ulity. Pokial má slimák nedostatok vápnika, začne si ohrýzať vlastnú ulitu čo môže viesť až k úhynu.

Kvalitný matroš majú achatiny najradšej :)

Sépiová kosť obsahuje okrem vápnika aj niektoré škodlivé soli, preto je vhodnejší jemne mletý kŕmny vápenec. Odporúčam primiešavať do substrátu alebo nasypať do misky.

Annamaria 01 Kde by som vedela kupit krmny vapenec? Vdaka za odpoved. 2018-05-11 13:20

Marcel Nemček Ja kupujem od jedneho chovatela v Prahe, chodim si pre to osobne, tusim 100kč za 1kilo 2018-05-11 15:57

Marcel Nemček www.landsnails.org 2018-05-11 16:17


Tlakový rozprašovač pre zvýšenie vlhkosti. Čím vlhšie tým lepšie.

Kamene ako dekorácia aj úkryt. Achatiny sa na spánok zahrabávajú a inštinktívne vyhľadávajú bezpečný úkryt medzi kameňmi.

Lignocel. Zlisovaný kokosový substrát. Stačí zaliať vodou a za pár minut máte z tej tvrdej brikety 10 litrov podstielky.

Rada pre začínajúcich chovateľov: Nepokúšajte sa tú briketu rezať alebo píliť (viem o čom hovorím :) Jednoducho ju celú rozpustíte a ten nepotrebný zvyšok substrátu nechajte vysušiť. Neskôr stačí opäť len priliať vodu.

Pavel Kropitz o to zaujimave si nas pripravil :). co sa stane ked to skusis rozdelit? 2017-05-01 07:49

Marcel Nemček S nožom to nerozdelíš, môžeš si akurát pekne ufiknúť z prsta :) Pilkou to pôjde ale namakáš sa a ešte musíš upratať ten bordel. 2017-05-01 09:14


Do substrátu môžete pridať trochu mletého vápenca.

Mletý vápenec so substrátom dobre premiešajte, aby sa vytvorili malé hrudky. Výška substrátu by mala byt minimálne 5 cm a postačí ho meniť 1x mesačne.

Pozn.: Pre väčšie slimáky sypte vápenec rovno do misky.

A môže sa podávať večera, stačí zavolať hladošov :) Najradšej majú listy z kalerábu, mrkvu a uhorku ale nepohrdnú ani šupkami z jablka či iným odpadom z kuchyne.

Priehľadnosť plastu je horšia ako u skla ale počítajte s tým, že za chvíľu to bude aj tak celé ulozené a zaslintané (treba čistiť).

Pokiaľ neviete čo s použitým lignocelom, odporúčam primiešavať do substrátu pre rastliny (cca 1/4), darí sa im skvelo :)

Klíčová slova: achatina, archachatina, lissachatina, oblovka, slimák, slimáky, šnek, šneky, afrika, sliz, ulita


Poprvé na Zoologeru?